Książka - przewodnik po terapiach twarzy
Uczy samodzielnego myślenia terapeutycznego, pobudza wyobraźnię i kreatywność, inspiruje, otwiera umysł i serce. Zachęca do tworzenia własnych ścieżek postępowania terapeutycznego i do niczym nieograniczonego rozwoju zawodowego i osobistego.
Ta książka to zapis moich osobistych obserwacji, dociekań i doświadczeń oraz jednocześnie pierwszy polski podręcznik zawodowy na temat manualnej refleksologii twarzy.
Po 17 latach praktyki terapeutycznej i mentorskiej, a także doświadczeniu śmiertelnej choroby, dysponuję wystarczającymi informacjami, aby stwierdzić, że refleksologia i inne terapie twarzy przynoszą nam wyłącznie zdrowie.
To naturalne, ekologiczne, bezpieczne, skuteczne i holistyczne narzędzia regulacji, regeneracji, równoważenia i samouzdrawiania ciała we wszystkich aspektach jego funkcjonowania: fizycznym, emocjonalnym, umysłowym, a także duchowym.
W tej książce, poza refleksologią, prezentuję autorskie innowacyjne podejście do pracy z terapeutycznymi zasobami twarzy. Mój koncept nazywa się drepoterapia, czyli wielowarstwowa terapia twarzy a poprzez twarz całego ciała. Inne metody drepoterapii tj. Yin miofascioplastykę twarzy, szyi i dekoltu, Yang stymulację mięśni twarzy, biodynamiczną osteoplastykę głowy oraz limfodrenaż narzędziowy i manualny twarzy opiszę szczegółowo w kolejnych częściach cyklu.
W tomie I poczytasz m.in. o:
Dlaczego wybrałam taką formę książki?
Oprócz tego, że jestem terapeutą twarzy, to jestem też pedagogiem i metodologiem. Moja książka to praktyczny podręcznik, który ma być ze wszech miar użyteczny!
Dlatego wybrałam:
- format A 4 i tzw. akademickie typowe dla książek naukowych łamanie tekstu z małymi marginesami (233 kartki)
- miękką okładkę (z zamysłem przypominającą w dotyku ludzką skórę i utrwalającą to wrażenie za każdym razem, kiedy sięgniesz po wydawnictwo)
- spiralę, zamiast klejenia, co ułatwia korzystanie z podręcznika podczas treningu manualnego, dopasowuje się do każdej powierzchni , przylega doń i świetnie „leży” w rękach – ergonomia to podstawa funkcjonowania każdego terapeuty twarzy!
- najwyższej jakości papier kredowy o dwóch różnych grubościach, dzięki któremu rozwijasz wrażliwość/czułość swoich palców na subtelne doznania już na etapie przeglądania stron.
ALBUM MAP I ZDJĘĆ
- 80 luźnych kart kredowych w Albumie map i zdjęć, które pozwalają swobodnie je wykorzystywać podczas nauki i praktyki refleksologii (każdy uczący się refleksolog układa karty pracy na klatce piersiowej leżącego klienta i patrzy na nie do góry nogami, czyli dokładnie tak jak widzi twarz, którą za chwilę podda zabiegowi)
Album map i zdjęć zawiera mapy odruchowe twarzy, grafiki z punktami i liniami twarzy ułatwiające lokalizację poszczególnych map, grafiki obrazujące sposoby ich praktycznej stymulacji, zdjęcia chwytów manualnych oraz zdjęcia najczęściej popełnianych błędów manualnych.
Mapy są rysowane ręcznie, tak samo jak nasza praca jest pracą manualną. Traktuję terapie twarzy jako rękodzieła, a nie zabiegi z taśmy. Stąd nie zdecydowałam się przy tworzeniu map na grafiki tworzone przez „maszynę”.
Dzięki tej książce zrozumiesz refleksologię manualną twarzy, poczujesz się pewnie i samodzielnie jako terapeuta, odnajdziesz swoją misję zawodową i nauczysz się pracować z każdą dowolną mapą twarzy, którą znajdziesz na świecie.
Chcę w niej uwierzytelniać rolę refleksologii i innych terapii twarzy w utrzymywaniu oraz odzyskiwaniu zdrowia w różnych sytuacjach, ale też racjonalnie podchodzę do oczekiwań, które wobec terapii mają klienci oraz sami praktycy. Stąd nie opisuję refleksologii ani innych terapii twarzy jako cudotwórstwa, a jedynie jako rzetelne rzemiosła.
Moją rolą jest inspirowanie, motywowanie, rozwijanie wyobraźni, budowanie poczucia własnej wartości
i przygotowanie przyszłych terapeutów do samodzielności i niezależności, bo bez tego nie zaistnieją na rynku współczesnych usług terapeutycznych, nie rozwiną się zawodowo i nie odnajdą się w swojej misji.
ROZDZIAŁ 1. ZDROWIE, CHOROBA, STRES
Pracę terapeuty twarzy zdają się determinować wskazania w postaci jednostek chorobowych a podmiotem naszych działań jest po pierwsze …. człowiek w stanie zdrowia i choroby. Z kolei stres to zjawisko towarzyszące nam od zawsze. Mało wiemy o zdrowiu, chorobie czy stresie. Mało wiemy o mechanizmach ich powstawania. Trzeba je poznać, zrozumieć sytuację człowieka w tych stanach a potem odnaleźć własną misję zawodową i zrozumieć naszą rolę, której w świecie współczesnych usług terapeutycznych/zdrowotnych nie da się zastąpić.
ROZDZIAŁ 2. MEDYCYNA AKADEMICKA, MEDYCYNA HOLISTYCZNA
Łączy nas człowiek, ale dzielą paradygmaty. Przepaść stale się pogłębia. Trzeba zrozumieć czym jest idealna integracja naszych działań i jak refleksologia i inne terapie twarzy współgrają na rzecz zdrowia człowieka. Za paradygmatami akademickimi i holistycznymi stoją ludzie i zjawisko dysonansu poznawczego. Terapeuci twarzy jako nowa grupa zawodowa są łącznikami środowisk i katalizatorami zmian światopoglądowych. Współpraca to holistyczny sukces.
ROZDZIAŁ 3. MAKROSYSTEM W MIKROSYSTEMIE
Twarz to swoisty mikrosystem, który łączy się i wchodzi w interakcje z całym organizmem. Każdą jej terapię należy traktować jako integralną część terapii całego ciała. Praca z tym mikrosystemem to dostęp do zasobów regulacji i regeneracji ciała. Wszechświat jest zbudowany z hologramów. Szczegóły wpływają na ogóły. Wszystko jest do siebie podobne w kształcie i funkcjonalności bo duch tworzy formę.
ROZDZIAŁ 4. KOMUNIKACJA WEWNĘTRZNA
Komunikacja wewnątrz organizmu jest złożona, wielowymiarowa i wielokierunkowa. Nie wszystko jeszcze o niej wiemy. Terapie twarzy wykorzystują wiele mechanizmów fizjologicznych, które wywierają następnie wpływ na różne aspekty funkcjonowania człowieka. Mamy komunikację energetyczną, nerwową, łącznotkankową, z Oddechem Życia a za tym wszystkim stoi biochemia i biodynamika. Trzeba zrozumieć te zjawiska, żeby pojąć istotę swojej pracy.
ROZDZIAŁ 5. TWARZ JAKO POLE TERAPEUTYCZNE
Tuwim napisał kiedyś, że twarz jest tym, co wyrosło dookoła nosa. Dla mnie jest tym co wyrosło wokół mózgu i ma z nim bezpośredni kontakt za pomocą nerwów czaszkowych. Nie ma takiego drugiego miejsca w ciele. Twarz ma największe reprezentacje ruchowe i czuciowe na powierzchni mózgu (mapy Penfielda), co świadczy o tym, że organizm traktuje ją jako najważniejsze narzędzie poznawcze ale też pole terapeutyczne. Twarz jest zbudowana z wielu warstw, co przypomina „biologiczny tort”. Każda z jego warstw pełni odmienną funkcję miejscową i ogólnoustrojową. Trzeba umieć spełniać potrzeby energetyczne i fizjologiczne tkanek, żeby wspierać je w zadaniach lokalnych i ogólnych. Twarz zaopatrują nerwy trójdzielny i twarzowy, które wraz z nerwem błędnym tworzą tzw. nerwowy układ zaangażowania społecznego. Neuronalny stan zaangażowania społecznego chroni nas przed traumą, buduje poczucie satysfakcji i bezpieczeństwa a wzbogacenie naszej praktyki terapeutycznej o założenia teorii poliwagalnej, to wzmocnienie potencjału zdrowia. Stymulacja twarzy i jej struktur temu sprzyja.
Pełne zrozumienie pola terapeutycznego, jego zasobów i ważności jest niezbędne w pracy terapeuty twarzy i wypływa z anatomii i fizjologii. Ja podeszłam do tego praktycznie i w kontekście pracy terapeuty twarzy.
ROZDZIAŁ 6. MÓZG W TERAPIACH TWARZY
W refleksologii twarzy dużo się mówi o łuku odruchowym skórno-narządowym jako głównym mechanizmie jej działania. Nie ma mowy o wielowarstwowej budowie twarzy i o mózgu a także takich zjawiskach jak jego neuroplastyczność oraz responsywność. Nie mówi się też o nerwach czaszkowych i tym, co wynika z ich stymulacji dla układu zaangażowania społecznego. Mózg jest salutogenny a praca w jego bezpośredniej bliskości i na nerwach czaszkowych daje refleksologom a przede wszystkim terapeutom twarzy z wielowarstwową specjalizacją możliwości jakich nie mają refleksolodzy stóp czy rąk. Zebrałam tutaj różne fakty o funkcjonowaniu mózgu i konfrontuję je z moim ponad 17 letnim doświadczeniem zawodowym i obserwacjami rezultatów wykonywanych przeze mnie terapii.
ROZDZIAŁ 7. REFLEKSOLOGIA TWARZY
Esencja teorii i praktyki refleksologii twarzy, która jest terapią, nauką i sztuką w jednym. Znajomość jej pochodzenia pozwala zrozumieć istotę jej archetypowości i uzasadnia jej ponadczasowość, uniwersalność i niezwykłość. Podstawy klasyczne to jedno. Drugie to podstawy neurofizjologiczne, czyli argumenty na to, że refleksologia to evidence-based medicine, i choć naturalna to jak najbardziej naukowa – bo jej efekty są mierzalne. Podróżujemy od znanych w starożytności (Egipt, Rzym, Grecja, Arabia, Indie, Indonezja, Chiny, Ameryka Północna) konceptów leczniczego masażu stóp do refleksologii twarzy, której historia sięga zaledwie lat 80tych ubiegłego wieku. Poznajemy dzieje akupunktury, masażu segmentarnego, terapii strefowej i refleksologii oraz ludzi, którzy za tym stali. Poznajemy profesjonalną terminologię medyczną stosowaną w refleksologii i jej definicje, mechanizmy działania, wskazania i przeciwwskazania do zabiegów, objawy po terapii i ich pochodzenie.
Konieczna jest też wiedza na temat oceny efektywności terapii i tego, czy możemy z góry ją zakładać a także tego, co ją może determinować.
W tej części znajdziecie też opis map odruchowych stosowanych w refleksologii twarzy. Nie obejdzie się bez takich autorów jak Bui Quoc Chau czy Toshikatsu Yamamoto. Opisuję tu nieznany w Polsce koreański System Korespondencji Głowy Onnuri®. Najczęściej wykorzystujemy do terapii mapy odruchowe twarzy autorstwa wietnamskiego akupunkturzysty, znawcy mikrosystemów ciała i filozofa Bui Quoc Chau. Stąd mapy te zostały dokładnie opisane łącznie z technikami ich skutecznej lokalizacji i stymulacji, co nie jest wcale łatwym zadaniem.
ROZDZIAŁ 8. ZASADY MANUALNEJ STYMULACJI REFLEKSORYCZNEJ TWARZY
Refleksologia twarzy przesiąknięta jest geometrią i ruchem. Linie współrzędne, równoległe i prostopadłe, osie długie i krótkie, kąty proste i rozwarte czy figury geometryczne wyznaczają położenie map odruchowych, warunkują prawidłowy przebieg stymulacji i ergonomię pracy terapeuty. Podobnie – ruch w górę, w dół, po przekątnej, za pomocą technik drobienia czy rozciągania, ślizgu, cyrkulacji, pulsacji czy chwytów dłoniowych.
Refleksologia twarzy tak jak i inne terapie twarzy, wymagają ogromnej sprawności rąk terapeuty, płynności ruchów, wyczucia. Są choreografią manualną, która nie jest łatwa a szczegóły decydują tu o ogółach. Liczy się efektywność i ergonomia. Efektowność jest na końcu tej listy.
Refleksologia twarzy ma swoje zasady, które stale się przenikają a jedna nie istnieje bez drugiej. Wszystko odbywa się w jednym czasie i wpływa na to, czy organizm zostanie skutecznie zachęcony do uruchomienia wewnętrznych zasobów zdrowia. Zatem warunkami efektywności są prawidłowa lokalizacja mapy, precyzja stymulacji a tu dokładność, kierunki i sekwencyjność, poza tym głębokość, tempo i ekspozycja czasowa. Także zasada obecności i intencji terapeutycznej.
ROZDZIAŁ 9. WYWIAD W TERAPIACH TWARZY
Wywiad w terapiach twarzy to rozmowa zmierzająca do przygotowania indywidualnego algorytmu zabiegu na twarzy. Nie jest to anamneza lekarska, która składa się z wielu pytań potrzebnych lekarzowi do postawienia diagnozy i zaplanowania leczenia. Wywiad w terapiach twarzy profilowany jest tak, aby jak najbardziej wykorzystać zasoby twarzy i znane nam techniki pracy, żeby wykluczyć przeciwwskazania i skupić się wyłącznie na sprawach istotnych dla naszej specjalizacji. Pytania, które stawiamy mają mieć praktyczny wymiar.
ROZDZIAŁ 10. PLANOWANIE TERAPII REFLEKSORYCZNEJ
Przebieg jakiejkolwiek terapii twarzy zależy od indywidualnych potrzeb klienta, a nie ustalonych z góry procedur. Proceduralność w terapii kłóci się z holistycznym paradygmatem zdrowia w zakresie, którego poruszamy się jako terapeuci. Każdy człowiek jest inny, ma inne dolegliwości, inaczej reaguje – zatem postępowanie za z góry ustalonymi schematami np. u klientów z nowotworami, niepełnosprawnych, z niepłodnością czy z otyłością mija się z uznaniem człowieka za indywiduum i kontinuum energetyczno-fizjologiczne. Jedyne, czym możesz się kierować w terapii to wsłuchanie się w potrzeby/dolegliwości osób zgłaszających się na terapię i komponowanie zabiegu względem uzyskanych informacji. Co prawda istnieją pewne wspólne dla wszystkich tzw. formuły terapeutyczne, ale są one dodatkiem do podstawowej terapii a nie jej głównym rdzeniem. Do zaplanowania terapii posłuży Ci wywiad terapeutyczny.
ROZDZIAŁ 11. ZAGADNIENIE DIAGNOZY STANU ZDROWIA W REFLEKSOLOGII
W zakresie zainteresowań refleksologów różnych mikrosystemów zdają się być dwa typy diagnozy: wizualna i z tzw. złogów podskórnych. W przypadku refleksologii stóp uprawiane są oba typy oglądu. To są kwestie sprawdzone klinicznie a najbardziej spektakularnych odkryć w dziedzinie czytania stóp na podstawie występowania złogów podskórnych dokonał lekarz z Barcelony – Jezus Manzanares. Ale ten rozdział i ta książka dotyczą refleksologii twarzy. Diagnozą wizualną twarzy od kilkudziesięciu lat zajmuje się naukowo Natale Ferronato – autor jedynego na świecie podręcznika o patofizjonomice twarzy. Niestety jako refleksolodzy czy terapeuci twarzy nie dysponujemy taką wiedzą ani nawet możliwościami do wiarygodnej oceny zmian skóry/wyglądu twarzy względem stanu zdrowia/zaawansowania choroby. Także w zakresie badania złogów podskórnych na twarzy nie ma żadnych doniesień naukowych a jedynie próby swobodnego „przekładania” nauki ze stóp na twarz. Zatem do momentu ogłoszenia ewentualnych odkryć będziemy traktować refleksologię twarzy jako formę terapii a nie wiarygodną diagnozę stanu organizmu.
ROZDZIAŁ 12. ZEGAR BIOLOGICZNY I JEGO ZNACZENIE DLA ZDROWIA CZŁOWIEKA
Ludzie to część natury a natura ma swój rytm. To zegar biologiczny, który wyznacza czas dnia i nocy, fazy księżyca, przypływy i odpływy oceanów czy pory roku. Tak też patrzy się współcześnie na fizjologię człowieka, która także poddaje się cyklicznym zmianom zewnętrznym i wewnętrznym. Ich uznanie jest znaczące dla sukcesu leczenia, terapii, rehabilitacji, diety, osiągnięć sportowych a nawet dla osiągania neuronalnego stanu relaksacji i trawienia i stanu zaangażowania społecznego. Zadaniem terapeuty twarzy jest uświadamianie innym, że życie zgodne z zegarem biologicznym, który wyznacza nasz naturalny czas wypoczynku, zabawy i pracy, jest po to byśmy jak najdłużej mogli cieszyć się życiem w dobrym zdrowiu ale też, żebyśmy bez przeszkód wracali do zdrowia.
ROZDZIAŁ 13. RELACJA TERAPEUTYCZNA, MOC LUDZKIEGO UMYSŁU I DOTYK
Nie spotkałam się w żadnej szkole refleksologii, aby poza kształceniem dotyku i umiejętności manualnych, ktokolwiek podkreślał rolę budowania relacji terapeutycznej i moc ludzkiego umysłu w powrocie do zdrowia. Wszyscy skupiają się na teorii i praktyce jakiejś techniki ale sztuka nawiązywania konstruktywnego i pozytywnego kontaktu z klientem czy nawet prowadzenia rozmowy i używania właściwych słów są zaniedbywane. Terapeuta to słuchacz i mówca, promotor zdrowia i motywator, przewodnik i ekspert ale przede wszystkim partner w terapii. Nie składa obietnic ale też nie odbiera nadziei, nie rozbudza oczekiwań ale edukuje. Rozmowa w naszej praktyce to sztuka, która prowadzi do wybudowania relacji. Słowa wpływają na umysł. To właśnie z nich zbudowane są diagnozy i prognozy, które czynią z nas zakładników chorób i wszystkowiedzących zewnętrznych autorytetów/ekspertów mówiących nam, jak potoczy się nasze życie albo sama terapia. Nikt nie zna potencjału naszego zdrowia, a słowa, zachowania, postawy mogą dawać i odbierać ludziom ich wewnętrzną moc.
ROZDZIAŁ 14. ŚWIADOMY ODDECH I OBECNOŚĆ W PRAKTYCE TERAPEUTY TWARZY
Terapeuta twarzy powinien zdawać sobie sprawę z roli, jaką świadomy oddech może odegrać w jego własnym rozwoju zawodowym i osobistym ale także w procesie terapii drugiego człowieka. Terapie twarzy dają nam szanse płynnego integrowania elementów różnych metod czy podejść i w ten sposób jednoczesnego wpływania na różne zasoby budowania równowagi wewnętrznej. Świadomy oddech to jedna z najskuteczniejszych a jednocześnie naturalnych i bezpiecznych dróg do rozładowywania stresu. Nie wyobrażam sobie już refleksologa ani innego terapeuty twarzy pracującego bez znajomości i praktyki Integrującej Obecności.
ROZDZIAŁ 15. ERGONOMIA W PRACY TERAPEUTY TWARZY
Sprawa ważna, ale niedoceniana. Specyficzne techniki stymulacji refleksorycznej obciążają nie tylko same ręce, ale barki, kark i całe plecy a nawet stawy skroniowo-żuchwowe terapeutów. Wywołują dolegliwości po kilku godzinach, dniach, tygodniach i miesiącach pracy. Niektóre z nich trudno skojarzyć z wykonywaną rękami pracą. Dlatego ergonomii chwytów palcowych czy dłoniowych powinna towarzyszyć ergonomia pracy całego ciała. Wspierają ją oczywiście techniki pracy z zachowaniem zasad ale też odpowiednie wyposażenie gabinetu. Terapeuta ma odpoczywać w pracy wedle zasady akcja w relaksacji, relaksacja w akcji.
ROZDZIAŁ 16. ORGANIZACJA GABINETU TERAPEUTY TWARZY
Nasza przestrzeń terapeutyczna ma być przyjazna zmysłom człowieka. Nie rekomenduję urządzania gabinetów na wzór sterylnych sal szpitalnych czy nawet gabinetów kosmetycznych.
To nie ta atmosfera. Pomieszczenie ma być przyjemne dla oczu, kolory i zapachy subtelne a ozdoby tematyczne i praktyczne do wykorzystania w promocji zdrowia czy edukacji zdrowotnej.
Dobrej jakości stół do masażu lub nawet pneumatyczny fotel kosmetyczny a także ergonomiczny obrotowy fotel z oparciem to must have każdego terapeuty twarzy.
ROZDZIAŁ 17. EDUKACJA REFLEKSOLOGICZNA I Z ZAKRESU INNYCH TERAPII TWARZY W POLSCE
Kształcenie w zakresie refleksologii ma formę edukacji niepublicznej i prezentowane są w niej autorskie programy nauczania teoretycznego i praktycznego stąd różnice w poziomach kształcenia oraz zawartości merytorycznej i metodycznej kursów. Zwykle terapeuci nie kończą swojej edukacji na jednej szkole.
ROZDZIAŁ 18. PR, CZYLI PROMOCJA REPUTACJI TERAPEUTY TWARZY W SOCIAL MEDIACH
Umiejętność odnalezienia się na rynku współczesnych usług terapeutycznych jest także jedną z kompetencji terapeuty, który prowadzi przecież jednoosobowe przedsiębiorstwo wielobranżowe. Planuje, zarządza, realizuje i ocenia swoje działania.
Szkoły terapeutyczne zwykle nie kształcą swoich adeptów w zakresie marketingu czy Public Relations. Jeśli osoby te są początkujące w branży, to przez brak takiego wsparcia prawdopodobnie szybko zrażą się brakiem sukcesu zawodowego/finansowego.
ROZDZIAŁ 19. INNE TERAPIE TWARZY I DREPOTERAPIA JAKO KOMPLEKSOWA SPECJALIZACJA ZAWODOWA
Ta książka to wstęp do drepoterapii, czyli wielowarstwowej terapii twarzy. Refleksologia twarzy jest jej elementem ale też odrębną i niezależną terapią. Inne składowe drepoterapii to YIN miofascioplastyka twarzy, szyi i dekoltu, YANG miostymulacja, biodynamiczna osteoplastyka głowy oraz limfodrenaż manualny i narzędziowy twarzy, szyi i dekoltu. To wszystko w II części książki. Poza terapią gabinetową stworzyłam też program wielowarstwowej autoterapii twarzy TFC®, który zaprezentuję w odrębnej publikacji. TFC® da terapeutom twarzy możliwość pracy z dużymi grupami ludzi jednocześnie.
ALBUM GRAFIK I ZDJĘĆ (80 str.)
W 2008 roku refleksologia twarzy stała się moją własną terapią, po tym jak doznałam udaru w pniu mózgu.
Udar jest trzecią najczęstszą przyczyną śmierci i niepełnosprawności w Polsce. To właśnie wtedy przekonałam się o prawdziwych możliwościach terapii odruchowej twarzy, która postawiła mnie na nogi po połowiczym niedowładzie ciała oraz jako jedna ze stosowanych przeze mnie technik przyczyniła się do rehabilitacji mojej zdeformowanej przez centralne uszkodzenie nerwów twarzy. To właśnie praca z deformacją twarzy przyczyniła się do innych moich odkryć terapeutycznych wynikających z wielowarstwowej budowy twarzy i jej bliskości z mózgiem.
To był też początek mojej wizji wielowarstwowej pracy z tkankami twarzy, którą nazwałam drepoterapią ® oraz bazowanej na niej metodzie autoterapii twarzy ( TFC by Beata Sekuła®), którą wprowadzę w Polsce w 2021 roku. Umożliwiając wszystkim warstwom tego swoistego biologicznego twarzowego tortu sprawne funkcjonowanie, stymulując je wedle ich indywidualnych potrzeb, będę miała jeszcze lepsze wyniki w regeneracji i kondycjonowaniu funkcji twarzy i całego ciała.
Jeśli chcesz zostać refleksologiem albo terapeutą twarzy, to bądź pewna/pewien, że jesteś dla mnie niezwykle ważna/ważny w procesie przygotowywania Cię do tej niezwykłej pracy i misji, jaką są terapie twarzy.
Twoja wiedza, umiejętności, świadomość, samodzielność w myśleniu i podejmowaniu decyzji, i wreszcie Twoje niezwykłe ręce są kluczem do zdrowia dla tych, którzy się im w przyszłości poddadzą.
Nie dam Ci gotowych rozwiązań, bo jest ich tyle, ilu ludzi na świecie. Dam Ci więcej. Nauczę Cię myśleć, planować, organizować i realizować terapię u każdej osoby. Podzielę się wszystkim, co wiem. Odpowiem na każde pytanie, bo nie mam embarga na wiedzę. Wskażę literaturę, z której sama korzystam.
Mam nadzieję, że pobudzę Cię do głębokiej refleksji i zachęcę do nowatorskiego i odkrywczego myślenia, zanim jako terapeuta przyjmiesz jakąkolwiek sztywną doktrynę. Pamiętaj, że te zawsze zamykają Cię na rozwój, zmianę czy przyjmowanie innych perspektyw. Jest dla mnie zrozumiałe, że wybieramy to, z czym nam po drodze, ale musimy mieć jednocześnie świadomość istnienia wielu opcji, zwłaszcza w terapiach.
Beata Dmitruk-Sekuła (rocznik 1971) - mentorka refleksologii multimetodologicznej, założycielka Międzynarodowego Instytutu Refleksologii Twarzy MIRT oraz Szkoły Multiterapii Twarzy.
Inicjatorka i prowadząca Ogólnopolskie Spotkania Refleksologiczne oraz Dni Praktyki Refleksologów i Terapeutów Twarzy. Założycielka Polskiego Towarzystwa Refleksologii PTR.
Autorka innowacyjnych technik pracy takich jak YIN Miofascioplastyka twarzy, szyi i dekoltu, YANG stymulacja mieśni, biodynamiczna osteoplastyka głowy oraz limfodrenaż manualny i narzędziowy twarzy.
Te samodzielne terapie składają się na nowatorskie w Polsce i na świecie podejście do pracy z zasobami wielowarstwowości twarzy, czyli drepoterapię. Autorka wielowarstwowej autoterapii twarzy TFC, która pozwoli terapeutom twarzy pracować z dużymi grupami osób jednocześnie.
Foto: Iwona Jabłońska Photography
Terapie twarzy praktykuje od ponad 17 lat, uczy od ponad 15. Absolwentka Wydziału Pielęgniarskiego. Jej Alma Mater to Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Absolwentka studiów podyplomowych z zakresów: Public Relations
( UW i PAN Warszawa), Zarządzania Potencjałem Społecznym i Doradztwa Zawodowego (Międzynarodowa Szkoła Menadżerów w Warszawie) oraz LifeCoaching (Collegium Civitas w Warszawie). Po szkole Coachingu Oddechu Grzegorza Pawłowskiego oraz szkole Integracji Oddechem i Integrującej Obecności Colina P.Sissona i Magdaleny Janickiej.
Moim największym marzeniem zawodowym jest, aby terapie twarzy stały się zwykłym świadczeniem zdrowotnym czy profilaktycznym, częścią podstawowego programu ochrony zdrowia Polaków dostępną w każdej placówce służby zdrowia, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Ba, elementem strategii państwa w walce ze stresem. Właśnie ze STRESEM! Prawą ręką medycyny akademickiej, która swobodnie i bez obaw o szarlataństwo może refleksologom powierzyć ludzi zdrowych i chorych.
Chciałabym, aby wszyscy wiedzieli, że nasze ciała mają wewnętrzną mądrość, którą możemy samodzielnie wspierać za pomocą różnych terapii i technik prozdrowotnych. W domu i poza nim. Terapie to swoiste katalizatory wielu różnych zmian w organizmie.
Jako terapeuta twarzy nie aspiruję do rangi diagnostyka, lekarza czy psychologa, a jedynie do roli pełnoprawnego profesjonalisty w zespole, który dba o zdrowie człowieka. Profesjonalisty, który ma ściśle określone zadania, odmienne od zadań innych ekspertów.
Terapie twarzy to Droga, która nigdy się nie kończy, którą możesz eksplorować, a rozumiejąc naturalne prawa i mechanizmy, którym podlegamy jako ludzie – także tworzyć własne rozwiązania, a nie tylko postępować zgodnie ze ściśle ustalonymi algorytmami czy z góry narzuconymi procedurami. Możesz swobodnie otworzyć się na siebie i swoje pomysły.
Foto: Arkadiusz Obszyński dla 22Thai&Beauty, Warszawa
Twoim jedynym zadaniem jako terapeuty twarzy jest wsłuchanie się w drugiego człowieka i zrozumienie jego potrzeb. Jesteś artystą specyficznej sztuki manualnej wykonywanej na twarzy. Tu obowiązuje swoisty perfekcjonizm i przywiązanie do szczegółu w kontekście dbałości o ogół. Jesteś odpowiedzialny za swój profesjonalizm.
W I tomie książki skupiam się na manualnej refleksologii twarzy, mechanizmach jej działania oraz możliwych zastosowaniach, opisuję holistyczny i akademicki paradygmat zdrowia, teorię zdrowia, choroby i stresu, anatomię i fizjologię twarzy i mózgu w praktyce terapeuty twarzy. Nie mogło oczywiście zabraknąć historii technik i zasad praktyki manualnej. Przygotowałam Album grafik i zdjęć, które obrazują mapy odruchowe twarzy, techniki ich stymulacji i zdjęcia chwytów manualnych.
To jednak nie wszystko, co sprawia, że rozumiesz i „czujesz” to, co robisz.
Jako mentor stawiam na Twoją samodzielność, intuicję i wyobraźnię, stąd po prawie każdym rozdziale zadaję Ci pytania, które wesprą Cię w rozwoju terapeutycznym, w pogłębianiu wiedzy o funkcjonowaniu człowieka, w zrozumieniu go w sytuacji zdrowia i choroby, nauczeniu się widzenia świata w szerokiej perspektywie, a nie tylko w małym wycinku. Zostawiam Ci miejsce na refleksję, własne przemyślenia i zachęcam do zapisywania pytań i wątpliwości, które przyjdą Ci do głowy podczas czytania. Możesz się ze mną nimi podzielić, bo tylko tak możemy uczyć się od siebie i rozwijać. Zależy mi na interaktywności tej publikacji.
W I części książki jedynie wspominam o innych formach terapii twarzy, żeby przybliżyć pełny, ale niewykorzystywany i nieznany dotąd potencjał zdrowotny tych metod. Opiszę je dopiero w drugiej części.
Niniejszym chcę Cię zachęcić do odkrycia własnej drogi terapeutycznej. Ba, nowej drogi życiowej, która być może nigdy wcześniej nie przyszła Ci na myśl. Podobnie jak mnie!
Zapraszam Cię w tę Podróż!
Zrób miejsce dla swojej otwartości i ciekawości.
Tak. W formularzu zamówienia jest opcja na wpisanie danych, które mają być na dokumencie zakupu.
Ze względu na obecną sytuację pandemii wysyłka książki może potrwać nawet do 14 dni - prosimy o cierpliwość.
Książki wysyłamy kurierem. Płatności odbywają się tylko za pomocą szybkich płatności online lub karty płatniczej w sklepie. Nie ma możliwości wykonania przelewu tradycyjnego.
Tak, wysyłamy za granicę, ale niestety nie wystawiamy FV na podmiot zagraniczny (względy podatkowo-księgowe).
Koszty wysyłki leżą po naszej stronie.
Wypełnij formularz z pytaniem - odpowiemy najszybciej jak to możliwe - kliknij tutaj
COPYRIGHT © 2021 SKLEP MULTITERAPIE TWARZY REGULAMIN POLITYKA PRYWATNOŚCI