O refleksologii

Chińczycy już 5 tysięcy lat temu wiedzieli, że na poszczególne narządy, części ciała czy funkcje życiowe możemy wpływać poprzez naciskanie i masowanie ściśle określonych punktów na ciele.

Takie podejście było i jest typowe dla akupresury i akupunktury, które wykorzystują meridiany czyli kanały energetyczne i leżące na nich punkty nerwowo-naczyniowe.

                                                             www.activeherb.com

Nie mamy jednak konkretnych dowodów na to, że refleksologia stóp czy rąk wywodzi się z Chin. Dysponujemy jednak informacjami, że roli stóp w budowaniu zdrowia nadawano tam szczególną rolę. Podobnie jak w Japonii, na indonezyjskiej wyspie Jawie czy Sumatrze.

Pierwsze pisemne dowody na stosowanie refleksologii rąk i stóp pochodzą z Egiptu, z Sakkary z grobowca Ankhmahore – ówczesnego kapłana Słońca i prawej ręki faraona i datowane są na rok ok. 2500 p.n.e !

To naścienne reliefy zdobiące ściany grobowca kapłana. Przedstawiają one osoby wykonujące prawdopodobnie masaże refleksoryczne rąk i stóp. Choć z dowodem tym kłócą się kosmetolodzy, którzy twierdzą że relief przedstawia zabiegi pielęgnacji rąk i stóp.

www.icreflexologyhealing.com

www.ivyroses.com

Refleksologia twarzy ma znacznie krótszą historię!

Otóż mapy refleksoryczne opracował i zbadał Bui Quoc Chau – wietnamski lekarz z Sajgonu w latach 80-tych ubiegłego wieku. Oczywiście znał mapy stóp i rąk oraz chińską Księgę Zmian I-Ching a to wszystko zainspirowało go do poszukiwania somatotopii na twarzy. Bui Quoc Chau nie masuje map twarzy ale stymuluje je narzędziami i igłami.

Mapy twarzy Bui Quoc Chau

Powyżej sesja refleksologii narzędziowej

Także inny współczesny lekarz – tym razem z Japonii – Toshikatsu Yamamoto – jest także odkrywcą nowych somatotopii twarzoczaszki i mózgoczaszki. Doktor Yamamoto nakłuwa wybrane strefy kierując się wskazaniami/dolegliwościami/chorobami.

Somatotopie Yamamoto

Terapia z Wietnamu przywędrowała do Francji za sprawą wietnamskiego architekta i fascynata refleksologii twarzy – Nhuan’a Le Gang’a.

Tymczasem pierwszą książkę o refleksologii twarzy, którą następnie rozdystrybuowano w wielu językach po całym świecie, napisała francuska lekarka, naturopatka i orędowniczka medycyny naturalnej – Marie France-Muller. To właśnie dzięki niej ta nauka zaczęła być obecna na rynku usług terapeutycznych.

To jej książka zainspirowała innych do praktykowania tej terapii. Patrz poniżej. To niezbędnik każdego refleksologa!

Na świecie refleksologię twarzy praktykują ją m.in.: Yvette Eastman, Laura Norman, Lone Sorensen.

W Polsce od 2003 roku refleksologię twarzy czynnie praktykuje, rozwija, udoskonala merytorycznie i metodologicznie Beata Sekuła ( czytaj w zakładce: O mnie)

Co to jest refleksologia?

Refleksologia to terapia holistyczna, która opiera się na koncepcji, że cały organizm znajduje swoje odbicie w poszczególnych jego częściach.

Jakie są podstawy neurofizjologiczne tej terapii?

Mapy somatotopowe (strefy odruchowe/receptory) są na całym ciele. Te, które zna większość z nas, znajdują się na stopach, rękach, twarzo- i mózgoczaszce oraz uszach. W refleksoterapii zaawansowanej wykorzystuje się też kręgosłup, jamę brzuszną, golenie, łydki…i szyję.

W praktyce specjalisty refleksologa ważne jest, aby poznać każdą mapę oraz zasady i różnice w ich stosowaniu. Jest to niezbędne do zaplanowania  skutecznej terapii refleksorycznej dla osób w każdym wieku i różnym stanie zdrowia i choroby.

Diagnostyka w refleksologii – jak to działa i czy zawsze?

Niestety nie ma żadnych dowodów na to, że mapy twarzy służą diagnozie co udowodniono w przypadku …map stóp! Należy uznać, że niektóre mapy służą czytaniu stanu energetycznego ciała a inne – terapii.

W refleksologii stóp -zaburzone narządy dają sygnały w korespondujących z nimi mapach somatotopowych w postaci tzw. złogów podskórnych, zmian zabarwienia czy struktury skóry.

Tkanka nerwowa i łączna są bardzo czułe na wszelkie zmiany energetyczno-fizyczne w organizmie. O ile klinicysta Manzanares udowodnił wartość diagnostyczną złogów podskórnych w stopach, o tyle na świecie nie ma żadnych innych badań wskazujących na podobne wykorzystanie map twarzy, rąk czy choćby uszu. Jednak to właśnie stymulacja tych map, ze względu na ich położenie anatomiczne i tzw. reprezentację somatosensoryczną, wpływa najsilniej odruchowo na organizm.

                                        https://vimeo.com/user38235138 – jedna z map dr Manzanaresa

A czytanie z twarzy?

Jeśli bardzo chcemy chcemy “czytać” z twarzy to warto zapoznać się z patofizjonomiką. Za jej twórcę uznawany jest włoski lekarz Natale Ferronato. Jego Atlas Patofizjonomiki to dzieło medyczne i literackie. Biały Kruk w literaturze tematycznej.Foto poniżej przedstawia jedną z tablic diagnostycznych Ferronato.

                                  http://www.eco-world.de/service/news/archiv/17337/index.html

Należy też zastanowić się nad potrzebą diagnozy w refleksologii, która nie jest warunkiem prowadzenia terapii refleksorycznej. 

Diagnoza w refleksologii budzi wątpliwości świata medycznego i samych Klientów ze względu na jej subiektywność i brak zuniwersalizowanych narzędzi oceny (ręce refleksologa i ich różna wrażliwość).

 Jeśli uznamy refleksologię stóp za metodę wczesnego wykrywania zaburzeń energetycznych to nabiera ona nieco innego znaczenia, choć znowu ze względu na brak unifikacji narzędzi, to też może zostać poddane w wątpliwość. Niestety wrażliwość rąk refleksologów badających stopy jest bardzo różna a diagnozy mylne.

 Różnice pomiędzy refleksologią twarzy a resztą

To, co wpływa na największą siłę odruchową terapii twarzy to po pierwsze  reprezentacje ruchowo-czuciowe twarzy w mózgu (mapy Pennfield’a), po drugie jej położenie anatomiczne i stąd pewne uprzywilejowanie fizjologiczne.

W mapach Pennfielda widzimy, że największe reprezentacje ruchowe i czuciowe mają twarz i ręce, najmniejszą – stopy.

                                                     www.gravitywerks.com/homunculus

                                                               www.kognitywistyka.net

To przekłada się bezpośrednio na nadrzędną rolę twarzy i rąk w generowaniu tzw.odruchów i odpowiedzi na nie. Cała głowa i zlokalizowane na niej mapy leżą w bezpośredniej bliskości mózgu i kory mózgowej i na dodatek fizycznie, bo za pomocą nerwów czaszkowych, łączą się z tymi strukturami. Stopy, ręce, podudzia nie mają takich koneksji.

 Jaki ma to wpływ na terapię?

Otóż sesje refleksologii twarzy “wystarczają” na tydzień, sesje terapii rąk trzeba powtarzać co 4 – 5 dni, a sesje stóp – co 2 dni !

Większe reprezentacje mają bowiem większą siłę odruchowego “przebicia się”, zaistnienia i utrwalenia efektów na dłuższy czas (terapeutyczne ślady w pamięci).

Nie mniej jednak, dobry specjalista refleksolog porusza się w obrębie wszystkich możliwych map nie tylko ze względu na ich możliwość torowania bodźców nerwowych ale też ze względu na szczególne znaczenie obszarów tych map do prowadzenia terapii powięziowej i stymulowania cyrkulacji energii w meridianach.

Stopy są siedzibą taśm anatomicznych (powięzi) uwalniających napięcie…w całym ciele…! Podobne działanie wykazuje głowa i uszy, ale już nie …ręce.

Refleksologia twarzy wykazuje silne działanie liftingujące i przeciwzmarszczkowe, nie zrobi tego masaż stóp ani rąk. Zatem w refleksologii ….najlepiej działa odpowiednia integracja/połączenie map podczas jednego zabiegu.

O refleksologii twarzy 

                                                            www.22thaibeauty.pl

Techniki masażu refleksorycznego twarzy wywołują natychmiastowy efekt jej liftingu, poprawiają krążenie krwi i limfy, stymulują mięśnie i przewodnictwo nerwowe. Sprawiają, że twarz jest rozjaśniona, zaróżowiona, jędrna a zmarszczki wygładzają się.

 

Refleksologia twarzy może być stosowana po wstrzyknięciach Restylane i innych wypełniaczy zmarszczek. Pomaga ona pozbywać się grudek/stwardnień w tkankach skóry powstałych w miejscach wstrzyknięć. Należy jednak zachować odpowiedni odstęp pomiędzy wprowadzeniem wypełniacza a masażem refleksorycznym. W przeciwieństwie do refleksologii stóp, terapia twarzy może być stosowana u każdego człowieka. Ciąża, zapalenia żył, duże zabiegi operacyjne nie są przeciwwskazaniami do refleksologii twarzy.

Zabiegi trwają od 35 do 45 minut. W tym czasie uzyskamy najlepszą stymulację ośrodków mózgowych. Refleksologia to masaż leczniczy, wywołujący szereg łańcuchowych reakcji biochemicznych w naszych organizmach. Ogólne poczucie rozbicia i zmęczenia to typowe objawy po terapii twarzy.

Działanie ogólne
Terapia twarzy wprowadza organizm w stan równowagi wewnętrznej czyli homeostazy. Sprawia, że ciało samo uruchamia procesy regulacji i regeneracji, co sprzyja zdrowieniu. Pobudza mechanizmy detoksykacji i oczyszczani organizmu, pobudza przemiany metaboliczne. Polepsza cyrkulację krwi i limfy, i tym samym odżywienie i lepszą detoksykację tkanek. Uodparnia na stres psychiczny i fizyczny.

Wpływ na emocje
Masaż refleksoryczny twarzy jest przyjemny, uwalnia od napięć i negatywnych emocji, głęboko relaksuje, wprowadza pacjenta w błogostan. Powoduje tzw. uporządkowanie emocjonalne i przewartościowanie uczuć, co pozytywnie przekłada się na myślenie o własnym “ja” i relacje z innymi ludźmi.

Wpływ na umysł
Praca na tzw. liniach czaszki i akupunktach głowy poprawia sprawność umysłową dzieci i dorosłych. Usprawnia myślenie i koncentrację oraz zdolność zapamiętywania.

Wpływ na skórę twarzy
Masaż poprawia napięcie skóry. Sprawia, że jest ona bardziej elastyczna i sprężysta. Lepiej znosi stres dnia codziennego. Poprawia lokalne krążenie krwi i limfy a tym samym zmniejsza tendencję do opuchlizny twarzy i tzw. worków pod oczami. Wygładza i spłyca zmarszczki. Po masażu cera jest rozjaśniona, zaróżowiona. Refleksologia przygotowuje twarz do inwazyjnych i nieinwazyjnych zabiegów dermatologiczno-estetycznych i chirurgicznych. Stosuje się ją też w postępowaniu po nich. Więcej w zakładce: Refleksologia w kosmetyce.

Refleksologia twarzy to doskonała terapia stosowana przy:
⦁ problemach z koncentracją i zapamiętywaniem
⦁ bezsenności
⦁ stresie i wyczerpaniu psychofizycznym
⦁ stanach napięcia emocjonalnego
⦁ zespole bolesnego napięcia przedmiesiączkowego
⦁ stanach depresyjnych i lękowych
⦁ uszkodzeniach mózgu i rdzenia kręgowego
⦁ chorobach nerwów twarzy
⦁ upośledzeniu umysłowym (np. zespole Downa)
⦁ chorobach nieuleczalnych jako terapia łagodząca ból i poprawiającą komfort życia
Terapia refleksologiczna twarzy odbywa się w sesjach, na które składa się od 12 do 15 zabiegów, w odstępach jednotygodniowych, dwa razy do roku. W przypadku terapii ant-aging spotkania powinny odbywać się 2 do 5 razy w tygodniu, przez okres 7 do 10 tygodni.

Refleksologia twarzy może być stosowana po około tygodniu od wstrzyknięcia  tzw. wypełniaczy zmarszczek.

Estetyczne działanie refleksologii twarzy jest nieporównywalne z żadnym innym masażem twarzy. Jest to jedyny dostępny zabieg wykonywany na twarzy, który oprócz doskonałych efektów pielęgnacyjno-estetycznych ma znaczenie zdrowotne. Jego efekty przekładają się nie tylko na stan twarzy ale i całego organizmu.

Jakich efektów kosmetycznych możemy spodziewać się po zabiegu refleksologii twarzy?

Opisując efekty refleksologii twarzy ustawiliśmy je w kolejności od efektów natychmiastowych do tych długotrwałych-terapeutycznych, których do tej pory w kosmetologii nie było.

Przywracanie witalności skórze twarzy – Manualne techniki terapeutyczne pobudzają krążenie krwi i limfy na poziomie twarzy. Już po pierwszym zabiegu znikają opuchlizny i obrzęki twarzy (np. te tworzące się w okolicy dolnej krawędzi oczodołów). Pobudzając mapy twarzy przywracamy jej naturalny koloryt, zdrowy blask i witalność.

Działanie p/zmarszczkowe i liftingujące – Zaburzone z różnych przyczyn przewodnictwo bodźców nerwowych powoduje, że mięśnie twarzy tracą jędrność a bezpośrednio połączona z nimi skóra marszczy się i zaczyna zwisać. Specjalne techniki pracy na mięśniach twarzy pobudzają komunikację nerwową. Mięśnie otrzymują właściwą stymulację a dzięki temu poprawia się również napięcie i jędrność skóry. Zapobiegamy w ten sposób powstawaniu nowych zmarszczek i wygładzamy już istniejące. Przywracamy naturalny owal twarzy.

Sprzężenie zwrotne organy-zmarszczki – Działanie refleksologii polega na odruchowym pobudzaniu narządów wewnętrznych człowieka. Dzięki temu pracują one sprawniej i wydajniej. Polepsza się wzajemna komunikacja między nimi. Sesje refleksologiczne mają na celu przywrócenie równowagi wewnętrznej czyli homeostazy organizmu. Stan naszych narządów to też stan naszej twarzy, to jej wygląd! Pojawianie się m.in. zmarszczek i ich charakter zależne są od kondycji naszego organizmu, od poszczególnych jego funkcji. Przedwczesne zmarszczki poprzeczne na czole będą świadczyć o niedostatecznym nawadnianiu organizmu i słabej kondycji jelita grubego, pionowa zmarszczka między brwiami to oznaka zaburzeń energetycznych wątroby. Zatem odruchowa stymulacja narządów wewnętrznych przekłada się na zasadzie sprzężenia zwrotnego na terapię przeciwzmarszczkową!

Stan skóry a stres – Związek pomiędzy stanem naszej skóry a stresem został udowodniony przez naukowców. Psycho-dermatologia to nowa dziedzina, która bada te zależności. W gabinetach dermatologów padają pytania natury psychologicznej a jedną z metod terapeutycznych zalecanych pacjentom dermatologicznym jest obecnie relaksacja! Zabieg ten głęboko relaksuje a doznania, które występują w trakcie takiego odprężenia nie są porównywalne z żadnym innym masażem twarzy czy ciała! To specyficzna praca w bezpośredniej bliskości ośrodków kory mózgowej zapewnia stan niezwykłej błogości, rozluźnienia, “odpływania” i zapomnienia. Tylko podczas zabiegu refleksologii twarzy terapeuta ma “dostęp” do ciała migdałowatego mózgu odpowiedzialnego za nasze uporządkowanie emocjonalne i nastrój, za radzenie sobie ze stresem. 

Zapobiegawczy aspekt energetyczny terapii twarzy – Praca na punktach nerwowo-naczyniowych twarzy to praca na meridianach czyli kanałach energetycznych. Tradycyjna Medycyna Chińska zakłada, że zaburzenia energetyczne w meridianach są główną przyczyną początkowo niewielkich dolegliwości a potem schorzeń ostrych czy przewlekłych. Ważne jest zatem by zaburzenia energetyczne rozpoznawać i poddawać terapii. Refleksologia twarzy pobudza przepływ energii przez organizm człowieka, usuwa jej bloki i zastoje, i w ten sposób zapobiega rozwojowi dolegliwości na poziomie energetycznym.

Refleksologia to styl życia, stąd rekomendacja aby na stałe wpisać zabiegi terapeutyczne w grafik zajęć prozdrowotnych.